Charakterystyka diety bezglutenowej

Czym jest gluten?

Dieta bezglutenowa stosowana jest przez osoby, które są uczulone na gluten oraz przez osoby, które chorują na celiakię. Nie zaleca się w żadnym wypadku jej osobom zdrowym. Dlatego, że wykluczenie zbóż bogatych w gluten z jadłospisu idzie w parze z małą ilością węglowodanów, które są potrzebne organizmowi do funkcjonowania prawidłowego. Jeśli nie chorujemy na celiakię ani nie jesteśmy alergikiem, starajmy się jednak, aby gluten się pojawiał jako składnik stały w naszym menu oraz nie stosujmy diety bezglutenowej.

Gluten jest białkiem roślinnym, które występuje w ziarnach zbóż: żyta, jęczmienia, pszenicy oraz owsa. Gluten stanowi składnik mąki oraz sprawia, że zmieszaniu z wodą się staje ona ciągliwa oraz także kleista. Poza tym jest także dobrym nośnikiem dla aromatów. Ze względu na same właściwości zachowywania zapachów, gluten stosowany jest szeroko w spożywczym przemyśle. Występuje na przykład w jogurtach, wędlinach, przyprawach, sosach, czekoladzie, a nawet w co po niektórych lekach. Osoby, które przestrzegają diety bezglutenowej, muszą ze swojego menu wykluczyć wszystko, co posiada chociażby najmniejszą ilość glutenu. Są to nie tylko mączne potrawy. Jak widać, wiele żywnościowych produktów zawiera w swoim składzie gluten, a więc unikniemy go w pokarmach, a więc bezglutenowa dieta, stanowi niemały problem.

Stosowanie diety bezglutenowej


Dieta bezglutenowa stosowana jest przez około 1 procent polskiego społeczeństwa. Ludzie ją traktują jako istne wybawienie. Dla nich jest to po prostu zdrowa dieta. Do osób, które stosują bezglutenową dietę zaliczają się osoby chore na celiakię oraz także uczuleni na gluten. Aby się uchronić przed objawami niepożądanymi oraz dolegliwościami, muszą sięgać oni po bezglutenowe produkty. Na szczęście te produkty są dostępne w sklepach, jednak cena ich zazwyczaj jest o wiele wyższa od wyrobów normalnych spożywczych. Bezglutenowe produkty, które się zaleca spożywać przy bezglutenowej diecie oznaczone są na opakowania przy pomocy symbolu międzynarodowego, którym jest kłos przekreślony.

Bezglutenowa dieta jest zalecana przy alergii na gluten. Jest ona najczęściej przejściowa. Może się pojawić u niemowląt lub też we własnym dzieciństwie, ale zwykle później ustępuje samoistnie. Alergia na gluten u niemowląt oraz dzieci najczęściej się objawia zwykłą suchą oraz swędzącą skórą. U osób dorosłych przejawia się najczęściej biegunka czy też pokrzywka. Do innych objawów alergii na gluten zaliczamy katar oraz wymioty. Oczywiście zasady żywienia należy skonsultować obowiązkowo ze swoim lekarzem.

Food obraz autorstwa timolina - www.freepik.com