Moda żywieniowa czy konieczność?

Dieta bezglutenowa stała się w ostatnich latach bardzo modna. Nie wszyscy jednak mają wystarczającą wiedzę na temat tej diety, i popełniają w jej stosowaniu błędy. Można by rzec w niektórych przypadkach, że to nawet dobrze ponieważ bez wskazań lekarskich stosowanie diety bezglutenowej może przynieść więcej szkody niż pożytku. Co tu mam na myśli? Długotrwałe nieprzyjmowanie białka w postaci glutenu może doprowadzić do niemożności trawienia tegoż białka w późniejszym okresie, ze względu na brak odpowiedniego enzymu. Tym samym moda żywieniowa może przerodzić się w konieczność.

Innym przypadkiem jest zrezygnowanie z glutenu z przyczyn zdrowotnych. Są to 2 przypadki:

1. Celiakia – zwana chorobą trzewną, polegającą na zaniku meszków w jelicie cienkich, co prowadzi do negatywnych objawów: biegunek, wzdęć, bóli brzucha czy nawet nadżerek.
2. Alergia na gluten. Czym jest alergia? Jest to niepożądana reakcja organizmu po kontakcie, czy zjedzeniu jakiegoś pokarmu. Objawiać może się poprzez bóle brzucha, biegunki, wysypkę, świąd, apatię, nerwowość i wiele innych….
Tak więc w tym zakresie nie ma wątpliwości, trzeba zrezygnować z glutenu w diecie.

Czym tak naprawdę jest gluten?

Chyba każdy choć raz słyszał tą nazwę. Gluten jest białkiem pochodzącym z 4 zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Osoby chore zarówno na celiakie jaki i alergię muszą unikać tegoż białka. Nie jest to łatwe, ponieważ tradycyjna dieta w dużej mierze opiera się na tych produktach. Ponad to trzeba wiedzieć jaka kasza powstaję z jakiego zboża, by móc ich skutecznie unikać i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Osoby z dietą bezglutenową również zwracają uwagę na skład produktów, które kupują, a czytanie etykiem z czasem wchodzi im w nawyk, przy każdym zakupie. Istnieją produkty, które odpowiednio mogą zastąpić te z glutenem.

Dozwolone zboża: kukurydza, aramantus, gryka, ryż, oczyszczone płatki owsiane, proso

Ciekawostki odnośnie glutenu

Nie prawdą jest że gluten szkodzi, ma właściwości dzięki którym ciasto jest bardziej sprężyste i łatwiej się formuję. Nie warto z niego rezygnować jeśli nie ma takich zaleceń od lekarza. 

Tak na prawdę osobie chorej na celiakie może zaszkodzić nawet tak niewielka ilość glutenu jaka jest w opłatku komunijnym. Osoby które chcą przyjąć eucharystię powinny zawiadomić księdza przed rozpoczęciem mszy, tak by mieć możliwość przyjęcia hostii bezglutenowej.

Przy rezygnacji z glutenu powinno też zaprzestać picia piwa. W jego skład wchodzi często słód jęczmienny, czyli produkt zawierający nie wskazane białko.

Food obraz autorstwa timolina - www.freepik.com